Salih Trako


ZNAČAJNIJI VAKUFI NA PODRUČJU JUGOISTOČNE BOSNE


Na prostoru jugoistočne Bosne vakufske zadužbine nastaju kad i u drugim dijelovima naše uže domovine, već od prvih decenija osmanske uprave u ovim krajevima. Govoriti o ovim vakufima u historijskoj retrospektivi, a to ovdje želimo, moguće je jedino na osnovu malo sačuvanih dokumenata, u prvom redu vakufnama. S obzirom na tu činjenicu, o ovoj širokoj temi može se ovdje govoriti samo o nekim vakufima i to, djelimično, kratko i uopšteno koliko raspoloživi izvori omogućavaju. Stoga, cijeneći humane pobude i žrtvovanja i onih sitnih vakifa čije su namjere i djela, srazmjerno njihovim materijalnim mogućnostima, isto tako velika kao i djela bogatih vakifa, ovdje ćemo se ograničiti na iznošenje nekih obavještenja o nekoliko najkrupnijih vakifa i vakufa za koje imamo sačuvane vakufname, jer su ti bogati vakufi imali najjači utjecaj na privredni, kulturni i prosvjetno-naučni razvoj na ovim prostorima. Uz to, ti krupni vakufi bili su podsticaj i onim mnogobrojnim siromašnijim od kojih mnogima danas ne znamo ni ime.

U ovom kratkom izlaganju poći ćemo hronološkim redom, slijedom sačuvanih dokumenata, u prvom redu vakufnama. Zadatak nam je iznijeti neka obavještenja o vakufima u jugoistočnoj Bosni. Međutim, neke sačuvane vakufname obuhvataju i uvakufljenja izvan prostora jugoistočne Bosne. Stoga ćemo u izlaganju sagledati sadržaj vakufnama u cjelini.

Vakuf Mustafa-paše Sokolovića u Rudom1)

Bosanski sandžakbeg Mustafa-paša Sokolović, osnivač kasabe Rudo,

svojom vakufnamom napisanom i legalizovanom u drugoj dekadi


  1. Mustafa Sokolović, kasnije Mustafa-paša, rođen je u selu Sokolovići blizu Rudog. On je rođeni amidžić velikog vezira Mehmed-paše Sokolovića, poznatog osnivača Višegrada i Ćuprije na Drini. Bio je sandžakbeg u više sandžaka, između ostalih i u Bosni, i najzad paša i vezir budimskog pašaluka. U Budimu je i umro, tačnije pogubljen je u kampanji koja se vodila protiv velikog vezira Mehmed-paše i u kontekstu toga protiv svih uglednih ličnosti velike i razgranate loze Sokolovića iz koje su potekla dva velika vezira (Mehmed-paša i Lala Mehmed-paša, Mustafa-pašin mlađi brat), više sandžak-begova i drugih uglednih ličnosti. O Mustafa paši Sokoloviću opširnije vidjeti rad inž. Alije Bejtića: Rudo i rudski kraj kroz vijekove, u publikaciji Rudo, Spomenica povodom 30-godišnjice Prve proleterske brigade, str. 197-204.

    mjeseca muharrema 963 (26 IX - 5 X 1555.), uvakufio je pozamašna materijalna dobra, zemljišta i objekte na tim zemljištima za koja je prije toga dobio carsku darovnicu (mulknamu). Tu je nikla kasaba Rudo. Prema sadržaju vakufname2) Mustafa-paša je na prostoru s lijeve strane rijeke Lima, blizu današnjeg grada Rudog (koji je nakon jedne katastrofalne poplave onog starog Rudog, podignut na desnoj obali Lima), podigao i uvakufio slijedeće objekte i druga dobra, u vakufnami nabrojana ovim redom:

  2. Original vakufname čuva se u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu, pod br. 721. Vakufnamu je preveo i za izdanje pripremio prof. Nedim Filipović. Objavljena je u publikaciji Rudo, Spomenica povodom 30-godišnjice Prve proleterske brigade, 1971. str. 173-177.

  3. Iz ove odredbe dade se zaključiti da vakif nije imao izravnih potomaka. Vakifi su po pravilu određivali izravne potomke (sinove, unuke itd.) koji po svojim moralnim kvalitetima odgovaraju za položaj muteveilije. Kada ti izravni potomci izumru, mutevellijsku dužnost određivali su svojim čestitim oslobođenim robovima i njihovim izravnim potomcima. U slučaju da i oni izumru, tu dužnost su određivali rođacima iz bočne linije ili su prepuštali kadiji da on na prijedlog stanovnika džemata postavi mutevelliju.


  4. Original vakufname čuva se u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu, pod br. 164 (534). Vakufnamu je pripremila mr. Lejla Gazić, za izdanje Vakuf-name iz Bosne i Hercegovine XV i XVI vijeka, u Orijentalnom institutu u Sarajevu.

    Spomenuti vakif je u tom mjestu podigao i uvakufio nekoliko vjersko-prosvjetnih objekata, kao i više koristonosnih objekata čiji će prihodi, uz prihod koji se dobije kao interes od veće svote gotova novca koji je također uvakufio, služiti za održavanje svih uvakufljenih objekata i plaćanje službenika vakufa.

    Uz to, ovo je dokument i za uvakufljenje koje je izvršila vakifova žena Hatidže-hatun, kao i vakifova sestra Mihri-hatun, kako ćemo to kasnije vidjeti.

    U vakuf-nami u dvanaest posebnih tačaka kaže se da je Husejn-beg iz svog imetka izdvojio i uvakufio:

    i svu opremu i prava koja joj pripadaju, a koju je kupio zakonitom kupoprodajom od tabaka Hajdara u kasabi Čelebi Pazaru, na tekućoj vodi Toplik;

  5. Sinan-beg Boljanić, bio je u nekoliko navrata hercegovački sandžakbeg u drugoj polovini XVI stoljeća (Vidjeti, članak Tome Popovića; Spisak hercegovačkih namjesnika u XVI vijeku, POF XVI-XVII, Sarajevo 1970). Postoji indicija da je neko vrijeme bio i sandžakbeg Čazme (ili Začasne), jer je i tamo ostavio svoj vakuf, kao što će se vidjeti u ovoj vakufnami. Bio je oženjen Šemse-kadunom, sestrom Mehmed-paše Sokolovića. To se sve vidi iz sadržaja ove vakufname, koja dosta svjetla baca na užu porodicu Sinan-begovu, pa donekle i na lozu Sokolovića, iz koje je poteklo, čak sedamnaest visokih funkcionera turske administracije, među njima dva velika vezira (jedan je slavni Mehmed-tpaša, osnivač Višegrada i ćuprije na Drini, a drugi je njegov amidžić ii imenjak Lala Mehmed-paša). O lozi Sokolovića opširnije vidjeti rad Alije Bejtića citiran u bilješci 1.

    je odredio izvjesna materijalna primanja iz svoga vakufa. Najzad, na kraju, u vakufnami među svjedocima prvi potpisnik je treći vakifov brat Husejn-beg, poznati vakif grada Pljevlja, osnivač poznate džamije Husejnijje u Pljevlju.

    Vakufnama sadrži 104 vakifove odredbe (šart); 18 odredaba odnosi se na građevinske objekte, zemljišta i gotov novac koji se vakufe. U daljih 57 odredaba određuju se vakufske službe (džihat) i plate za te službe u vakufskim objektima u Čajniču i okolini, Sopotu kod Nevesinja, Jajcu, Banjoj Luci i Cerniku u Slavoniji. Od toga nekoliko odredaba odnose se na vakuf Šemse-kadune, žene vakifa Sinan-bega. Posljednjih 29 odredaba predstavljaju vakifovu oporuku koja treba da se provede poslije njegove smrti, što je, u stvari, njegov drugi vakuf, kako je to spomenuto.

    U vakuf-nami su sve ove odredbe taksativno navedene.

    Da bi se stekao uvid u ovaj značajni i bogati vakuf, primorani smo da

    se poslužimo faktografijom. Iznosimo to ovdje slijedom teksta vakufname koja je, kako je već rečeno, napisana i legalizirana 990 (1582) g. u Čajniču, a legalizaciju je izvršio Ebu Abdullah Džafer sin Hasana, povjerenik za vojna pitanja u kadiluku Čajniče u prisustvu 23 svjedoka od kojih je prvi kako smo to već spomenuli, vakifov brat zaim Husejn-beg, poznati vakif grada Pljevalja.

    U vakufnami se nabrajaju uvakufljeni objekti, gotovi novac i vakifove odredbe (šartovi) koji se odnose na službe, troškove i druge odredbe vezane za ovaj vakuf, kako slijedi:

    akče;



  6. Ovjereni prepis vakufname nalazi se u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.

    U 27 vakifovih odredaba o načinu upravljanja vakufom, ostvarivanju, prikupljanju i načinu trošenja prihoda, posebno upada u oči odredba (šart) da se 1.000 akči svake godine troši za podmirenje »te- kalif-i urfijje« — vanrednih poreza kojima je opterećeno stanovništvo Mustafa-pašine mahale u Foči. U godinama kada ne bude »tekalifa«, trošiće se taj iznos u najprikladnije svrhe uz znanje stanovnika te mahale.


    Vakuf Mehmed-paše Kukavice u Foči i drugim mjestima Bosne

    Premda se javlja u 18. stoljeću kada se javlja velik broj vakifa i uvakufljenja, ali ne tako bogatih kao u ranija dva stoljeća, Mehmed- paša Kukavica spada u red velikih vakifa Bosne. On je najveći vakif ovih krajeva poslije Gazi Husrev-bega. Iako su njegove zadužbine u osam mjesta u Bosni, pa je on prema tome vakif šireg područja Bosne, njega smo svrstali među vakife jugoistočne Bosne jer mu je Foča zavičaj. Zanimljivo je istaknuti da je Mehmed-paša u kratkom razdoblju od pet-šest godine, od 1752-1758., podigao i vrijedne i brojne objekte, osim onih u rodnoj Foči, u još osam mjesta u Bosni i to u: Goraždu, Prijepolju, Visokom, Travniku i travničkoj okolini.

    Svoju vakufnamu Mehmed-paša je legalizovao u saraju bosanskih valija u Travniku 15. zulkade 1171. (21. jula 1758.) godine u prisutnosti naimenovanog mutevelije Ali-efendije sina Husejnbegova. Original vakuf name, koliko se zna, nije sačuvan. Poznat je samo njen sadržaj. Podatke o ovom vakufu uzeli smo iz rada Alije Bejtića: Bosanski namjesnik Mehmed-paša Kukavica i njegove zadužbine u Bosni, objavljen u Prilozima za orijentalnu filologiju VI-VII/1956-7, Sarajevo 1958. Bejtić je navedene podatke uzeo iz jednog Defter-i hakani-ja u Istanbulu. U Vakufskoj direkciji u Sarajevu ovi Bejtićevi podaci zavedeni su u dosijeu vakufnama pod br. 696.

    Mehmed-paša je podigao i uvakufio slijedeće bogoštovne, prosvjetne i humanitarne objekte:

U ovom Proračunu se ne govori od kojih vakufskih dobara ostvaruju se navedeni prihodi. Zbog tog nedostatka podataka zasad nešto više i potpunije o tim vakufima ne možemo saopćiti.


VAKUFS AND VAKIFS IN EASTERN BOSNA


This work presents the more significant vakufs on the territory of Eastern Bosna, on the basis of vakufnamas preserved either in the original or in testified transcript. It is known that vakuf-endowments had a significant role in our country, and that they were numerous, but many of them were lost in the whirlwind of time, and we know about them from preserved vakufnamas only.

Here are presented the below quoted vakufs on the basis of either original or verified transcrpts of vakufnamas in the Gazi Husref- beg's library:

The Vakuf of Mustafa-paša Sokolović at Rudo, who with this vakuf founded this kasaba in 1555.

The vakuf of Husejnbeg son of Iljas Arnautović in 1558 at Rogatica.

The vakuf of the Sandžakbeg from Hercegovina Sinan Boljanić, with many properties of humanitarian and utilitarian purpose at Sopot near Nevesinje, Jajce, Banja Luka, and the Cernik kasaba in Slavonia. In the vakufnama his wife Šemsa-kaduna, sister of vezir Mehmed-paša Sokolović is mentioned.

The vakuf of Ismail Čelebija son of Hadži Ebu Bekr from Mustafapašina mahala at Foča in 1664, a regulation of the vakif that every year 1000 akči are to be paid to pay tax for the population of the Mustafapašina mahala, is here interesting.

The vakufnama of Mehmedpaša Kukavica at Foča and at the other places in Bosna in the XVIII c.

At the end of the work is given a review of vakufs on the territory of Bosna at the end of the last c., which shows a numerous state and economic force of about thirty vakufs, that existed on this territory in the XIX c. For the most of these vakufs there do not exist vakufnama, e. g. they have been lost.

This review is made on the basis of the publication »Calculation of vakufs in B&H for the year 1889« issued by the Vakuf Land Committe in

Sarajevo.