Mehmed Mujezinović


BIBLIOTEKA MEHMED-RAZI VELIHODŽIĆA

ŠEJHA I MUDERISA HUSREV-BEGOVA HANIKAHA U SARAJEVU


Hadži Mehmed-Razi Velihodžić poznat je u našoj historiografiji kao dobar poznavalac šeriatskog nasljednog prava, vješt astronom i pjesnik epigrafičar. Svi autori koji su do sada pisali o Velihodžiću 1) uglavnom se služe podacima koje je o Mehmed- Raziji zabilježio njegov savremenik Mula Mustafa Bašeskija.2) Ovom prilikom, pak, o Velihodžiću donosimo jedan do danas neobjavljeni dokumenat, odnosno popis knjiga njegove privatne biblioteke, čiji je spisak sačuvan u Popisu Mehmed-Razijine ostavine u


  1. O Mehmed-Raziji Velihodžiću vidi:

  2. Bašeskija, Ljetopis, str. 246 i 323.


3. Sidžil 25, str. 100-102.

5-Anali 65

mogućnost da dobijemo uvid u nivo obrazovanosti onovremenog šejha i muderisa Husrev- begovih prosvjetnih institucija visokog ranga, kakve bijahu njegova poznata medresa i ha- nikah, ujedno nam potvrđuju i sve Bašeskijine navode o Velihodžiću kao učenjaku.

Međutim, prije nego pređemo na detaljno analiziranje spomenutog dokumenta, donosimo osnovne podatke o životu i radu Mehmed-Razije.

I


Hadži Mehmed-Razi je rođen u Sarajevu oko 1135. (1722) godine. Njegov otac Velijudin efendija bio je mualim Begova mekteba i imam Sarač Alijine džamije na Vrba- njuši u Sarajevu. Velijudin je i sahranjen u groblju uz spomenutu džamiju.4) Biće da je porodica Velihodžića bila porodica učenih ljudi, jer i Bašeskija osim Mehmed-Razije i njegova oca Velijudina, spominje i Velijudinova brata Kadri-hodžu.5)

Mehmed-Razi je osnovno obrazovanje stekao u Sarajevu da bi potom školova- nje nastavio u Carigradu. Po povratku u zavičaj služio je kao mualim Husrev-begova mekteba, na kojoj dužnosti je svakako naslijedio svoga oca Velijudina, potom kao pisar mehkeme i konačno kao šejh i muderis Husrev-begova hanikaha. Mehmed-Razi je, pre- ma podacima H. Kreševljakovića, jedno vrijeme bio i muderis Husrev-begove medrese. To mjesto mu je ustupio tadašnji muderis Husrev-begove medrese Ahmed efendija Dupničanin.6)

Ljetopisac Bašeskija na više mjesta spominje Velihodžića, pa tako u godini 1194.

(1780-81), opisujući nekolicinu učenih ljudi svoga vremena u Sarajevu, za Mehmed- Raziju, između ostalog, kaže i ovo:

"Hadži Mehmed-Razi Velihodžić (Velihoca-ogli), muderis Husrev-begova ha- nikaha... Bio je vješt i sposoban u šeriatskom nasljednom pravu. Zapravo se može reći da je u toj nauci bio veliki znalac i pravi majstor. Bio je pisar u mehkemi... i vrlo vješt u pisanju. Dobro je poznavao pitanja iz šeriatskog prava, a bio je sposoban i u drugim gra- nama nauke. Njegov pjesnički pseudonim je RAZI, jer je pjevao i sastavljao kronograme. Ništa ne bi čitao sporo i teško. Kada bi mu neko dao kakvo djelo, knjigu u ruke, on bi je čitao sasvim brzo i tečno, kao vodu. Zbog svega toga prozvaše ga Ma'rifetli — vještak. U matematici je bio brz i tačan. Svake godine bi na osnovu kretanja zviježđa sastavljao tak- vime — kalendare, pa mu kao astronomu nije bilo premca u Bosni. Učio je pred Begima- mom, ali je i njega nadmašio, jer poznavaše još i perzijski jezik. Imao je sasvim lijep i do- padljiv rukopis. Svojom rukom je prepisao Vankulin rječnik... Predavao je dječacima i

učenicima Hanikaha i dva puta je išao u Meku".7)

Posebno valja istaknuti da Mehmed-Razi Velihodžić spada među pionire alha- miado literature kod nas, jer je "on prvi počeo nastojati da vjerska djela piše našim jezi-


  1. Na nišanu Velijudin efendije je natpis u pjesmi sa pobližim datumom da je umro mjeseca zilhidže 1157. (tj. između 5. I i 7. II 1745) godine. Iako se u ovom epigrafu ne javlja autor sa svojim pseudo- nimom, ipak smatramo da ga je spjevao Velijudinov sin Mehmed-Razi, koji je tada imao oko 22 godine. Epigraf sa nišana Velijudinova objavljen je u radu: M. Mujezinović, Islamska epigrafika, knj. I — Sarajevo 1974., str. 236 i 245.


  2. Bašeskija, Ljetopis, str. 39.


  3. Spomenica Gazi Husrevbegove četiristogodišnjice, 1932., str. 150.


  4. Bašeskija, Ljetopis, str. 246.


    66

    kom”, kako to konstatuje i H. Mehmed Handžić.8) Pored još od ranije poznate i objavlje- ne didaktičke pjesme, koja počinje "Čujte djeco svikoli..." i jedne manje brošurice o li- jepim ćudima,9) Handžić kaže da u jednoj staroj bilježnici, u njegovu posjedu, imaju još tri brošurice na našem jeziku: "Prva je o uzorcima da se bez imana umre, druga je prevod Kunut-dove, a treća govori o daru Bogu, pejgamberu, siratu, mizanu i slično. Po svoj pri- lici biće da su i spomenute brošurice njegovo (Razijino) djelo".10) Budući da se knjige

    H. Mehmeda Handžića nalaze sada u Husrev-begovoj biblioteci, to je pretpostaviti da je i spomenuta Razijina bilježnica u Husrev-begovoj biblioteci. Bilježnicu ovom prilikom nismo posebno tražili. Svakako bi bilo zanimljivo i potrebno sve aljamiado tekstove Velihodžića-Razije pronaći i kritički ih objaviti.

    Već je spomenuto da je Velihodžić pod pseudonimom RAZI sastavljao i krono- grame u stihu. Međutim, nama su do danas poznata svega dva kronograma sa pseudoni- mom RAZI, i to: epitaf na nišanu Hadži Hasana, sina Oručeva iz 1167. (1753-54) godi- ne 11) i kronogram Mevlevijske tekije iz 1196. (1781) godine, 12) dok za epitaf na niša- nu Mehmed-Razijina oca Velijudin efendije pretpostavljamo da je također sastav Meh- med Razije.13)

    Velihodžić je poznat i kao dobrotvor Sarajeva. Naime, on je 1199. (1784) godi- ne uvakufio svoju kuću u Havadže Kemaludinovoj mahali (Ćemaluši) za ženski mekteb. U dokumentu o tom uvakufljenju stoji da će imam i mujezin dotične mahale, zajedno sa viđenijim džematlijama, izabrati jednu dobru ženu, sposobnu za mualimu. Zanimljivo je da se tu kaže čemu sve, pored lijepog odgoja, treba ova mualima da podučava žensku dje- cu, pa se tako taksativno nabraja da će ih podučavati učenju (čitanju) Kur'ana, imanskim i islamskim šartovima (temeljima vjere), propisima o abdestu, postu, namazu. Nadalje se

    kaže da ova mualima treba da i stanuje u spomenutom mektebu.14)

    Ljetopisac Bašeskija u Nekrologiju pod hidžr. 1200, (1785-86) godinom regist- ruje smrt Velihodžića, pa kaže:

    "Iz Medine je došao glasonoša i javio da je umro... bedel Hadži Mehmed efendi-

    ja, astronom, veliki učenjak, pjesnik, pravnik, jako učeni moj prijatelj. On je po treći put otišao u Meku i ne izašav na Arefat, umro je. Neka se na njeg izlije velika Božja milost..." 15)


  5. M. Handžić, Književni rad bosansko hercegovačkih muslimana, str. 92.


  6. Kasida (pjesma) "Čujte djeco..." objavljena je u Mektebu - Salnami za 1326 (1907-908) i u radu Kemura-Ćorović, Serbocroatische Dichtungen, str. 32-34, a brošurica o lijepim ćudima priopće- na je samo u Salnami, str. 58.


  7. H. Mehmed Handžić, n. dj. str. 92.


  8. M. Mujezinović, Islamska epigrafika, knj. I — Sarajevo, str. 410.


  9. Isto, str. 58.


  10. Isto, str. 236 i ovdje bilj. 4.


  11. Prepis vakufname sačuvan je u Zborniku M. Kadića, sv. XI, str. 327-328, u Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu, a u sidžilu 37, str. 188-189, nalazi se i jedan obračun Velihodžića vakufa za 1212. (1797.) godinu.


  12. Bašeskija, Ljetopis, str. 323. Iz Bašeskijine zabilješke vidi se da je Velihodžić išao i kao bedel (za- mjenik za drugog) u Meku, što nam pokazuje da su za bedela traženi prvenstveno učeni i sposobni ljudi.


    5* 67

    I popis ostavine iza umrlog Velihodžića potječe iz h. 1200. godine, odnosno, datirana je sa 25. džumada I 1200. (26. III 1786) godine.16) S obzirom da je Velihodžić Hadži Mehmed umro prije izlaska na Arefat, to znači da je umro prije 14. X 1785. godine, a vijest o njegovoj smrti stigla je u Sarajevo nekoliko mjeseci kasnije, kada su se hadžije vratile sa hodočašća, pa je tada izvršen i popis njegove ostavine, a i Bašeskija, kako vidi- mo, tada registruje njegovu smrt. Prema tome, Velihodžić je umro u 63. godini.


    I u popisu ostavine iza umrlog Mehmed-Razi Velihodžića, dokumenat je, kako smo vidjeli, datiran sa 25. džumada I 1200. (26. III 1786. godine) konstatuje se da je Hadži Mehmed efendija, sin Velijudin-hodže, unuk Hadži Durakov, iz Havadže Kemalu- dinove (Ćemaluše) mahale, prije izvjesnog vremena umro na putu za hodočašće u Me- ku i da je iza sebe ostavio nasljednike: ženu Merjemu, kćer Mustafinu, zatim brata po majci Hasan-agu i amidžića Abdulaha, sina Abdulkadirova, oba odsutna iz Sarajeva (gaib anil- beled).

    Ostavina Velihodžića procijenjena je od strane sarajevskog kadije na 209.278 ak- či. Od nekretnina Velihodžić je posjedovao dućan sa magazom u blizini Hanikaha i pos- jed u selu Malešići. Ovi objekti su procijenjeni na 74.400 akči. Više od polovine preosta- log dijela njegove imovine, u iznosu od 134.878 akči, odnosi se na Mehmed-Razijinu privatnu biblioteku, jer smo izračunali da su njegove knjige procijenjene na iznos od

      1. akči.

        U spomenutom popisu na prvom mjestu su po naslovima nabrojane knjige i uz svaku je stavljena cijena. Svakako je zanimljivo razmotriti koliko i kakvih se sve knjiga nalazilo u njegovoj ličnoj biblioteci.

        Biblioteka Velihodžića sadržavala je 199 naslova u 149 kodeksa.

        Analizirajući knjige spomenute biblioteke po njihovom sadržaju, koliko smo mogli samo na osnovu često vrlo skraćenih naslova utvrditi, mogli bismo ih po pojedinim disciplinama razvrstati ovako:

        • Pravilno čitanje Kur'ana i komentari Kur'ana ('llmul-kiraeti vet-tefsir) 11,

        • Islamska tradicija (Hadis) 11,

        • Propovjedništvo (Va'z) 4,

        • Dogmatika ('llmul-kelam) 5,

        • Šeriatsko pravo i njegovi osnovi (Fikh ve usuli fikh) 23,

        • Istorija i geografija (Tarih ve gigrafi) 11,

        • Medicina i veterina (Tibb ve baytarname) 2,

        • Astronomija i matematika ('llmi nugum vel-hisab) 22,

        • Muzika (Musiki) 1,

        • Pjesme i molitvenici (llahiyat ve ed'iye) 8,

        • Filologija ('Ilmul—luga) 17,

        • Misticizam (Tesawuf) 4,

        • Logika (Mantik) 1,

        • Perzijski klasici 8,


  13. Sidžil 25, str. 99-102, u Husrev-begovoj biblioteci.


    68

  14. Vidi K. Dobrača, Katalog rukopisa Gazi Husrev-begove biblioteke, sv. I, str. 243 i M. Mujezino- vić, Nekoliko rukopisa prepisanih u Gazi Husrev-begovoj medresi u Sarajevu, Anali Gazi Husrev- begove biblioteke IV, Sarajevo 1975., str. 28-29.

  15. Isto, str. 29. U popisu Velihodžića knjiga najskuplje je procijenjen upravo Vankulin rječnik, čija cijena iznosi 16.806 akči.


    69

    se u kolekciji Osmana Asafa Sokolovića, sada također u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, jedan prepis čuva se u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine u Sara- jevu.

    Prije nego donesemo popis knjiga Mehmed Razijine biblioteke, možemo naša razmatranja o Velihodžiću zaključiti konstatacijom da je on iza sebe ostavio spomen svo- jim pjesmama i drugim sastavima, kako na turskom, tako i na našem jeziku i da je bio za ono vrijeme visoko obrazovana ličnost.


    Ovdje donosimo i popis knjiga Mehmed-Razijine biblioteke u transkripciji lati- nicom. Knjige smo razvrstali po njihovom sadržaju i dajemo ih po strukama koje smo naprijed spomenuli.19)


    PRAVILNO ČITANJE KUR'ANA I KOMENTAR KUR'ANA ('llmul-kiraeti

    wet-tefsir):

  16. U originalu popisa knjiga Velihodžića biblioteke (sidžil 25, str. 100-102), čiji faksimil donosimo uz ovaj prilog, djela, kako vidimo, nisu raspoređena po sadržaju, niti nekom drugom redu.


  17. Naslove djela kako su oni označeni u originalu popisa donosimo ovdje istaknutijim slovima. Broj- ke iza tih naslova označuju iznose na koje su pojedine knjige procijenjene prilikom popisa.


    70

    ISLAMSKA TRADICIJA (Hadit):


  18. U popisu Velihodžića biblioteke ima nekoliko slučajeva gdje se po dva ili više naslova procjenjuju u jednoj stavci. To su svakako slučajevi gdje su dotična djela bila u zajedničkom povezu. Takve slučajeve zajedničke procjene u našem popisu naznačujemo, a pojedina djela izdvajamo i po sadr- žaju i spominjemo ih na mjestima gdje one pripadaju.


  19. Među tri rukopisna djela Rewdatu-gennat od Kafije, koja su spomenuta i obrađena u Katalogu Husrev-begove biblioteke, nailazimo i na jedan primjerak gdje je to djelo u istom kodeksu sa rječ- nikom Subhai-sibyan i Et-tuhfetul-hadiye i Lugati danisten. Vidi Katalog, sv. I, str. 484. Ostala dva primjerka djela Rewdatul-gennat vidi na str. 74 i 399.


    72

dekaik.



MISTICIZAM (Tesawuf):



din Razije.


  1. U ovu grupu su uvrštene knjige kod kojih na osnovu samog naslova u originalu popisa nismo mogli ustanoviti njihov sadržaj. Ti naslovi nam nisu pomogli, ni pri konzultaciji nama pristupačnih pri- ručnika, da utvrdimo taj sadržaj, jer su nazivi skraćeni, pa, na primjer, pod jednim takvim nazivom ima više djela iz raznih disciplina, ili je pak naznačen samo autor, od kojeg ima više djela, pa nam nije bilo moguće utvrditi na koje se djelo naziv odnosi.


    77

This account of books according to their contents shows that the largest num- ber of books were of Sheriyat law and Astronomy and this points out that was occupies mostly with these disciplines. He also dealt with the copying of books.


82