Azra Kantardžić, BIBLIOGRAFIJA NOVOG BEHARA Sarajevo: Gazi Husrev-begova biblioteka, 2007. VII, 416 str.: ilustr. ; 25 cm


Izdavačka djelatnost Gazi Husrev-begove biblioteke je bogatija za Bibliografiju lista Novi Behar, koja je, u pripremi dugogodišnjeg bibliotekara ove biblioteke Azre Kantardžić, štampana u 2007. godini.

U uvodnom dijelu priređiv navodi osnovne podatke o historijatu lista Novi Behar, njegovom konceptu, glavnim urednicima i saradnicima kao i metodologiji po kojoj je Bibliografija urađena.

Bibliografija se sastoji od dva dijela, i to: Popis radova po abecedi autora (str. 1-232;) i popis radova po abecedi naslova, koji su, radi bolje preglednosti i lakšeg pronalaženja podataka, tematski razvrstani kao: naro- dna književnost poezija (str. 233-252), narodna književnost proza (str. 233-274), prilozi redakcije Novog Behara (str. 275-282 i anonimni prilozi (str. 283-389). Slijedi indeks ličnih imena autora, prevodilaca i sakupljača narodnog blaga, indeks imena koja su spomenuta u naslovu bibliografske jedinice te indeks geografskih pojmova i riješenih pseudonima i inicijala. Na kraju se nalaze ilustracije naslovne strane Novog Behara i saradnika sa krom biografijom.

Bibliografski popis priloga urađen je prema međunarodnom biblio- grafskom opisu (ISBD International Standard Bibliographic Description). Prilozi su poredani prema abecednom redu prezimena autora ili naslova, ako autor nije naveden. Sve bibliografske jedinice numerisane su od br. 1

- 4179.

Sa ovom bibliografijom „otkriva nam se bogatstvo lista Novi Behar, raznolikost tema i saradnika koji su, u predvečerje Drugog svjetskog rata, odigrali značajnu ulogu u prosvjećivanju širih masa i njihovom lakšem uklju- čivanju u savremene tokove života. To je, kako je navedeno i u predgovoru, nastavak misije koju je sa uspjehom uradila grupa entuzijasta okupljena oko Behara.

Otkriva nam se, također, izuzetna upornost i pregalaštvo priređivača Azre Kantardžić koja se ni jednog trenutka „ne gubi u obilju građe i mate- rijala zastupljenih u ovome časopisu. Budući da se radi o časopisu sa velikim brojem priloga, sitnih vijesti, reagovanja i sl., koji ni pažljivom čitaocu ne bi

zapeli za oko“, Azra Kantardžić ih je strpljivo i marljivo bilježila do najsi-

tnijih detalja i redala abecednim redom. Kod velikog broja bibliografskih jedinica navedena du dodatna pojašnjenja označena zvjezdicom kako bi sama bibliografska jedinica bila jasnija. Mada je bibliografija sekundarni izvor informacija, ove bilješke kao i veoma opširni indeksi koji je prate, čine je, skoro, građom primarnog sadržaja.

Priređivač, u ovoj bibliografiji, striktno slijedeći međunarodne stan- darde za izradu bibliografije, navodi odrednice jednog autora po usvojenom obrascu (koji često nije identičan imenu kojim se autor potpisuje u samom prilogu). Takav pristup podrazumijeva uvid u leksikone, enciklopedije i drugu priručnu literaturu što bibliografiji daje i dimenziju istraživačkog rada.

Mada nepotrebno opterećena ponavljanjem imena autora uz svaku njegovu bibliografsku jedinicu, Bibliografija predstavlja značajan doprinos i pomoć istraživačima naše kulturne historije kao i neophodan preduvjet za monografiju Novog Behara, na koju, nadamo se, nećemo dugo čekati.


Osman Lavić